Esnek Biri / deneme

Tayyip ASAR (İstanbul, 2021)

Ben çok esnek biriyim. Esnek olmaktan kastım kurallara gevşeklik göstermek değil. Esneklik iktisatta duyarlılık demektir. Üretici fiyatı haddinden fazla arttırıyorsa tepki vermelisin ki yanlış yaptığını bilsin. Esneklik, yapılan haksızlığa karşı dik durmaktır. Ona karşı gelip savunduğun şey haklı bir sebepse sonuna kadar gitmektir. Ucunda ölüm bile olsa…

“Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.”    Hazreti Ali

Ben çok esnek biriyim. Yapılan iyiliğe iki misli cevap veririm. Onlar bana bir elini uzatıyorsa, ben iki elimi uzatırım. Bana saygı duyuyorsa, gram kusur etmem. Ben savunduğum şeyleri sevmekle meşgulüm.

“Savunduğumuz şeyleri sevmek yerine karşısında olduklarımızdan nefret etmekle uğraşıyoruz.“          Erich Fromm- İtaatsizlik Üzerine

Ben çok esnek biriyim. Yaptığım yanlış fiillerin arkasında durmam. Yanlış olduğunu kabul ederim. Değişebilirim. Bunu yapabilirim.

“Yalnızca çok bilgeler ve çok ahmaklar değişmez. Konfüçyüs                                                                                    

Ben aslında tam olarak saydıklarımın hiçbiri değilim. Ama bu beni umutsuzluğa sürüklemiyor. Her gece kendimi sorguluyor ve hesaba çekiyorum. Sonucunda o gün karşılaştığım insanlar gibi düşünüp empati yapmaya çalışıyorum. Belki de sadece ön yargılarımızı kırsak bile yeter. İşte yukarıda anlattığım olaylara karşı esnek olmalıyız. Sosyal medyada etrafa saçtığımız duyarlılık katsayımızı bunun için kullanıp aklımızla hareket etmeliyiz. Yani sadece olaylara karşı dik durmayıp yanlış yaptığımızda bunu kabullenmeli ve saygı gösterene hürmetli davranmalıyız.  Yazımı şu söz ile bitirmek istiyorum.

“Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz.” Konfüçyüs

Esnekliğimle….